Wpływ informacji o lokalnych i krajowych normach społecznych na wybory konsumentów dotyczące samodzielnego sortowania odpadów
K. Zagórska
ABSTRACT: Artykuł podejmuje problematykę wpływu norm społecznych na deklarowane preferencje dotyczące selektywnej zbiórki w gospodarstwach domowych. Przeprowadzony eksperyment bada oddziaływanie informacji o odsetku mieszkańców segregujących odpady (reprezentujących lokalne i krajowe normy społeczne) na deklarowane wybory respondentów odnośnie do własnego sortowania. Badanie przeprowadzono w trzech polskich miastach: Warszawie, Krakowie i Białymstoku, wykorzystując warunki eksperymentalne różnicujące lokalne i narodowe normy społeczne. Działanie informacji zostało zbadane za pomocą analizy wyborów dyskretnych. Wyniki pracy mogą zostać wykorzystane w polityce opartej na behawioralnym schemacie „zielonych impulsów”. Dostarczają także cennego wkładu w poznanie znaczenia norm społecznych odnoszących się do różnych poziomów odniesienia – lokalnych i krajowych.
Full text (PDF)
Issue number: 44
In this issue:
Modelowanie i szacowanie popytu i substytucji produktów na podstawie mikrodanych
T. Brzęczek
ABSTRACT |
PDF
Rozważamy szeroki i długi asortyment, typowy dla konglomeratów produkcyjnych, ale szczególnie dla hurtowych oraz detalicznych przedsiębiorstw handlowych. Przedsiębiorstwo stosujące rynkową formułę ceny powinno brać pod uwagę zależności cenowo-popytowe, od których zależą sprzedaż i zysk. Zamiast złożonych rynkowych modeli systemu popytowego czy agregacji wyników z modeli teorii wyboru konsumenta proponujemy i dyskutujemy metodykę szacowania substytucji cenowej towarów bezpośrednio na podstawie grupowania mikrodanych o klientach przedsiębiorstwa. Atutem metodyki jest macierzowy model teoretyczny relacji popytowo-cenowych, w którym ceny są zmiennymi porządkowymi. Model można esty mować na podstawie mikrodanych o zakupach klientów dobranych warstwowo-losowo spośród wszystkich klientów przedsiębiorstwa. Do estymacji i weryfikacji modelu zastosowano w artykule metody: wieloczynnikowej analizy wariancji i regresji Poissona. Dane dotyczą ilości sprzedaży produktów klientom wybranego przedsiębiorstwa oraz cen sprzedaży. Wyniki otrzymane obiema metodami są zgodne ze sobą i z teorią mikroekonomii. Weryfikacja założeń metod estymacji wskazała, że nie wszystkie z nich są spełnione w próbce badawczej.
Decomposition of carbon dioxide and sulphur oxides emissions intensity change in the European Union
M. Hnatyshyn
ABSTRACT |
PDF
The paper tests the environmental Kuznets curve hypothesis, pollution havens hypothesis and evaluates primary energy consumption impacts on emissions. Changes in emissions of examined pollutants in the European Union are in line with the environmental Kuznets curve hypothesis. The turning point is the highest for CO 2 and four times lower for SO x . These results indicate that as the economy grows the demand for a clean local environment grows first, and is followed by the demand for clean global environment. More intense external trade reduces CO 2 and SO x emissions, which provides evidence for the pollution havens hypothesis. Primary energy consumption in the EU has a statistically significant positive effect on examined emissions. Europe’s energy sector (and Polish in particular) is very dependent on fossil fuels. Despite the existing problems, the EU can serve as an example of sustainable development for less developed countries.
Liberalizacja sektora gazowego w Europie. Czy Unia Europejska promuje skuteczne rozwiązania regulacyjne?
I. Opolska
ABSTRACT |
PDF
Celem badania była weryfikacja, czy unijne rozwiązania regulacyjne wpłynęły na poprawę konkurencji na rynku gazu, zdefiniowanej za pomocą wskaźnika zmiany sprzedawcy. Analizie poddano 11 reform gazowych w 22 krajach UE między 1998 a 2013 rokiem. Do niezbilansowanej próby czasowo-przekrojowej zastosowano systemowy estymator Uogólnionej Metody Momentów ze względu na najlepsze właściwości statystyczne oraz możliwość uwzględnienia endogenicznego charakteru zmiennych regulacyjnych. Wyniki oszacowań potwierdziły skuteczność i pozytywny wpływ na konkurencję narzędzi regulacyjnych, które poprawiają płynność obrotu hurtowego i obniżają bariery wejścia na rynek związane z dostępem do sieci gazowej. Dodatkowo prywatyzacja największych przedsiębiorstw gazowych aktywizowała konkurencyjne zachowanie klientów w krótkim i w długim okresie. W celu zbadania kolektywnego wpływu rozwiązań regulacyjnych na konkurencję na rynku gazu skonstruowano prosty indeks deregulacyjny. Wykazano istotny związek między ilością wprowadzonych prorynkowych regulacji a wzrostem konkurencji na rynku gazu.
Prywatne finansowanie edukacji w Europie
M. Piekut
ABSTRACT |
PDF
W artykule przedstawiono zmiany w poziomie i strukturze wydatków na edukację w gospodarstwach domowych w krajach europejskich w latach 1995−2012. Źródłem informacji wykorzystywanym w badaniu były baza danych Eurostat. W gospodarstwach domowych zlokalizowanych w Irlandii i na Cyprze zaobserwowano najwyższe udziały wydatków na edukację w wydatkach ogółem. Najmniejsze udziały wydatków na edukację odnotowano w gospodarstwach domowych z krajów nordyckich oraz z Republiki Czeskiej i Belgii. W gospodarstwach domowych z większym odsetkiem osób starszych oraz z relatywnie trudniejszą sytuacją materialną wydatki na edukację stanowiły mniejszy udział w wydatkach ogółem.
Zróżnicowanie wynagrodzeń wzdłuż rozkładu między sektorem publicznym a prywatnym w Polsce
P. Strawiński, A. Skierska
ABSTRACT |
PDF
W artykule poruszono problematykę międzysektorowego zróżnicowania wynagrodzeń w Polsce. W literaturze wnioski odnośnie do kierunku zależności wynagrodzeń od sektora są niespójne. Celem było zbadanie sytuacji w Polsce. Dodatkowo, analizowano, jak kształtuje się luka międzysektorowa wzdłuż rozkładu wynagrodzeń. Użyto regresji kwantylowej i danych z Badania Struktury Wynagrodzeń według Zawodów w październiku 2012 roku. Rezultaty wskazują, że wyższe wynagrodzenia otrzymywali pracownicy sektora prywatnego. Wyniki dekompozycji Oaxaci−Blindera pokazały, że czynnik dotyczący różnic w charakterystykach pracowników odpowiada za przeważającą część międzysektorowej różnicy wynagrodzeń.
Wpływ informacji o lokalnych i krajowych normach społecznych na wybory konsumentów dotyczące samodzielnego sortowania odpadów
K. Zagórska
ABSTRACT |
PDF
Artykuł podejmuje problematykę wpływu norm społecznych na deklarowane preferencje dotyczące selektywnej zbiórki w gospodarstwach domowych. Przeprowadzony eksperyment bada oddziaływanie informacji o odsetku mieszkańców segregujących odpady (reprezentujących lokalne i krajowe normy społeczne) na deklarowane wybory respondentów odnośnie do własnego sortowania. Badanie przeprowadzono w trzech polskich miastach: Warszawie, Krakowie i Białymstoku, wykorzystując warunki eksperymentalne różnicujące lokalne i narodowe normy społeczne. Działanie informacji zostało zbadane za pomocą analizy wyborów dyskretnych. Wyniki pracy mogą zostać wykorzystane w polityce opartej na behawioralnym schemacie „zielonych impulsów”. Dostarczają także cennego wkładu w poznanie znaczenia norm społecznych odnoszących się do różnych poziomów odniesienia – lokalnych i krajowych.