Zjawisko kaskady informacyjnej na rynku nieruchomości
J. Brzezicka
ABSTRAKT: Artykuł dotyczy zagadnienia kaskady informacyjnej na rynku nieruchomości. W części teoretycznej pracy zdefiniowano pojęcie kaskady informacyjnej, przybliżono mechanizm jej funkcjonowania oraz opisano uwarunkowania rynku nieruchomości, które są szczególnie sparzające do zaistnienia kaskady informacyjnej. Część badawczą zrealizowano poprzez analizę olsztyńskiego rynku nieruchomości w dwuetapowym badaniu. Kategorią badawczą były wolumeny zawieranych transakcji w sektorze nieruchomości lokalowych o funkcji mieszkalnej, charakteryzujące się dużą dynamiką i zmianami w czasie. Najważniejsze wnioski płynące z badania związane są z potwierdzeniem obciążenia rynku nieruchomości kaskadą informacyjną, ze względu na ogólne cechy rynku nieruchomości oraz mechanizm kreacji kaskady, sprzyjające wykształceniu się tego zjawiska na badanym rynku.
Pełny tekst (PDF)
Numer wydania: 39
W numerze:
Zjawisko kaskady informacyjnej na rynku nieruchomości
J. Brzezicka
ABSTRAKT |
PDF
Artykuł dotyczy zagadnienia kaskady informacyjnej na rynku nieruchomości. W części teoretycznej pracy zdefiniowano pojęcie kaskady informacyjnej, przybliżono mechanizm jej funkcjonowania oraz opisano uwarunkowania rynku nieruchomości, które są szczególnie sparzające do zaistnienia kaskady informacyjnej. Część badawczą zrealizowano poprzez analizę olsztyńskiego rynku nieruchomości w dwuetapowym badaniu. Kategorią badawczą były wolumeny zawieranych transakcji w sektorze nieruchomości lokalowych o funkcji mieszkalnej, charakteryzujące się dużą dynamiką i zmianami w czasie. Najważniejsze wnioski płynące z badania związane są z potwierdzeniem obciążenia rynku nieruchomości kaskadą informacyjną, ze względu na ogólne cechy rynku nieruchomości oraz mechanizm kreacji kaskady, sprzyjające wykształceniu się tego zjawiska na badanym rynku.
Wrażliwość stóp bezrobocia względem wahań PKB w przekroju województw
T. Gajderowicz, G. Grotkowska, L. Wincenciak
ABSTRAKT |
PDF
Niniejszy artykuł podejmuje zagadnienie wrażliwości bezrobocia względem zmian wielkości produkcji zagregowanej w Polsce w latach 1995?2011. Wpisuje się tym samym w mający długą tradycję w literaturze nurt badań dotyczących prawa Okuna. Zagadnienie skutków zmian koniunktury dla rynku pracy zyskało na znaczeniu w szczególności w dobie ostatniego kryzysu gospodarczego i znacznego spowolnienia wzrostu gospodarczego w Polsce. W badaniu wykorzystano dane o stopach bezrobocia i wzroście gospodarczym w szesnastu województwach Polski dla oszacowania parametrów równania Okuna w dwóch ujęciach (w wersji na różnicach oraz na odchyleniach od wartości długookresowych), posługując się przy tym metodami ekonometrycznymi dostosowanymi do panelowego charakteru zbioru danych. Uzyskane oszacowania parametru Okuna, wynoszące przeciętnie około 0,4, sytuują Polskę w środku stawki krajów OECD pod względem wrażliwości zmian bezrobocia względem PKB. Przetestowana została także hipoteza o istotnie silniejszej reakcji bezrobocia na zmiany produkcji w okresie po 2008 roku i nasileniu się zjawisk kryzysowych w gospodarce światowej. W artykule przedstawiono także oszacowania parametru Okuna dla poszczególnych województw oraz sformułowano hipotezy co do przyczyn ich zróżnicowania, skupiając się przy tym na kwestiach związanych ze strukturą gospodarki i cechach podaży pracy.
Propozycje zmian systemu finansowania budżetu UE: wnioski dla Polski
E. Kawecka-Wyrzykowska
ABSTRAKT |
PDF
Na tle krytyki dotychczasowego systemu finansowania unijnego budżetu omówiono propozycje dwóch nowych podatków przedstawionych przez Komisję Europejską w ramach dyskusji nad Wieloletnimi ramami finansowymi na lata 2014?2020: zmodyfikowanego dochodu opartego na VAT (tzw. nowego VAT) i zupełnie nowego rozwiązania w formie podatku od transakcji finansowych (PTF). Dokonano ich oceny z punktu widzenia teoretycznych kryteriów optymalnego finansowania budżetu. Następnie przedstawiono stanowisko Polski wobec propozycji nowych zasobów budżetu UE. W podsumowaniu wskazano, że zarówno z punktu widzenia całego unijnego budżetu, jak i polskich interesów, funkcję nowego źródła finansowania unijnego budżetu lepiej pełniłby PTF.
Wpływ członkostwa w Unii Europejskiej na wzrost gospodarczy i realną konwergencję krajów Europy Środkowo-Wschodniej
M. Próchniak, R. Rapacki
ABSTRAKT |
PDF
W artykule podejmujemy próbę odpowiedzi na pytanie, czy członkostwo w Unii Europejskiej przyczyniło się do przyspieszenia tempa wzrostu gospodarczego 11 krajów Europy Środkowo-Wschodniej (EŚW-11), w tym – ich realnej konwergencji do poziomu rozwoju krajów Europy Zachodniej (UE-15). W pierwszej części badania dokonujemy weryfikacji hipotezy zbieżności ścieżek rozwojowych krajów EŚW-11 w stosunku do UE-15. Nasze ustalenia wskazują, że członkostwo w UE istotnie przyczyniło się do przyspieszenia tempa wzrostu gospodarczego krajów EŚW-11. Kraje te wykazywały wyraźną zbieżność poziomu dochodów w stosunku do UE-15. Proces konwergencji nabrał przyspieszenia po rozszerzeniu UE, jednak wyniki poszczególnych krajów w tym zakresie były dość zróżnicowane, częściowo wskutek globalnego kryzysu finansowego. W drugiej części badania przeprowadzamy ekonometryczną analizę czynników wzrostu gospodarczego w celu oceny wpływu zmiennych związanych z członkostwem w UE na dynamikę PKB krajów EŚW-11.
System opłat za korzystanie ze środowiska w Polsce
M. Rogulski
ABSTRAKT |
PDF
Artykuł dotyczy systemu opłat za korzystanie ze środowiska w Polsce. Przedstawiono w nim definicję podmiotu korzystającego ze środowiska oraz najważniejsze typy sprawozdań i wynikających z nich opłat, jakie są zobowiązane ponosić podmioty gospodarcze korzystające ze środowiska. W artykule zaprezentowano krótką analizę wpływów pochodzących z opłat za korzystanie ze środowiska pokazującą, jak znaczące wielkości środków są zbierane w systemie. Następnie omówiono kilka głównych problemów i zaproponowano rozwiązania, które wiążą się przede wszystkim z funkcjonowaniem systemu w zakresie raportowania – zarówno z perspektywy administracji państwowej, jak i podmiotów zobowiązanych do ich przekazywania. Poruszono m.in. temat powszechności obowiązków raportowych i związanych z tym obciążeń dla przedsiębiorców, braku centralnego zarządzania nad procesem zbierania opłat oraz potrzebą wykorzystania nowoczesnych technologii do ułatwiania wywiązywania się z obowiązków raportowych podmiotom korzystającym ze środowiska.
Przyczyny trudności koordynacji polityki fiskalnej i pieniężnej w Unii Gospodarczej i Walutowej
J. Michałek, I. Święcicki
ABSTRAKT |
PDF
Praca analizuje interakcje między polityką pieniężną prowadzoną przez Europejski Bank Centralny (EBC) a politykami fiskalnymi prowadzonymi przez rządy 12 pierwszych członków strefy euro. Przeprowadzona została analiza faktycznego sposobu prowadzenia obu rodzajów polityk gospodarczych w strefie euro w latach 1999-2008. Dla oceny nastawienia polityki pieniężnej wykorzystano różne wersje reguły Taylora, dla oceny nastawienia polityki fiskalnej wykorzystano cyklicznie skorygowane saldo pierwotne. Analiza prowadzona była na danych historycznych, dostępnych decydentom w momencie podejmowania decyzji. Wskazano tu główne rozbieżności między przewidywaniami modeli a stanem faktycznym, wskazano również na możliwe przyczyny takiego stanu rzeczy – rozbieżności cyklów koniunkturalnych krajów strefy euro i różnice strukturalne.